Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 4-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը՝ հաստատելով նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ Կառավարությունն առաջարկում է տարկետման իրավունք տալ բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական եւ մաթեմատիկական ուղղություններով սովորող ուսանողներին: Բուհերի եւ մասնագիտությունների ցանկը հաստատելու է Կառավարությունը: Արտոնությունից կարող են օգտվել բակալավրիատում, մագիստրատուրայում եւ ասպիրանտուրայում սովորող ուսանողները: Առաջարկվող երկրորդ փոփոխությամբ տարկետում ստացած ուսանողների զորակոչի տարիքը 27-ից բարձրացվում է 28-ի: «Սա արվում է, քանի որ այսօր հանրակրթության տեւողությունը դարձել է 12 տարի, իսկ 27 տարին մնացել է անփոփոխ: Այդ սահմանափակումը 27 տարի էր այն ժամանակ, երբ հանրակրթությունը 10 տարի տեւողություն ուներ»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ սրանով կլուծվի խնդիրը, եւ ասպիրանտուրայում սովորող ուսանողները ստիպված չեն լինի ասպիրանտուրայի երկրորդ տարում ամեն կերպ ավարտել դիսերտացիան եւ պաշտպանել այն:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը:

4 октября Национальное Собрание приступило к работе очередных заседаний, утвердив повестки дня сессии и очередных заседаний.
Во втором чтении обсужден проект о внесении изменений в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего". По словам министра образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) В.Думаняна, правительство предлагает предоставить право на отсрочку студентам, обучающимся по естественнонаучным, технологическим, инженерным и математическим направлениям. Перечень вузов и специальностей будет утвержден правительством. Привилегией могут воспользоваться студенты, обучающиеся в бакалавриате, магистратуре и аспирантуре. Вторая предлагаемая поправка повышает призывной возраст для отсроченных студентов с 27 до 28 лет. Министр привел веские аргументы принятия указанных поправок.
Депутат В.Габриелян представил положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.